К основному контенту

"Кальміуська група" представила результати дослідження “Зв'язки з мирними мешканцями окупованого Донбасу: зберегти не можна втратити”


13 квітня в приміщені Українського кризового медіа-центру (Київ) відбулася презентація дослідження “Кальміуської групи” “Зв'язки з мирними мешканцями окупованого Донбасу: зберегти не можна втратити”. Дослідження виявило спектр факторів, які безпосередньо або опосередковано, у найближчій або довгостроковій перспективі впливатимуть на процес налагодження або збереження зв’язку з мирними мешканцями наразі окупованих районів Донецької та Луганської областей.
В презентації дослідження взяли участь представники “Кальміуської групи”:
Олександр Дмітрієв - засновник платформи культурних ініціатив “Лампова”,
Марія Золкіна - аналітик Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»,
Олексій Мацука – голова організації “Громадське телебачення Донбасу”,
Віталій Сизов – аналітик “Донецького інституту інформації”.


На фото: Олексій Мацука

На фото: Таміла Коноплицька

На фото: Олександр Дмітрієв

На фото: Віталій Сизов

На фото: Марія Золкіна

Також в презентації взяла участь Таміла Коноплицька - старша дослідниця GfK Ukraine.

Дослідження виявило спектр факторів, які безпосередньо або опосередковано, у найближчій або довгостроковій перспективі впливатимуть на процес налагодження або збереження зв’язку з мирними мешканцями наразі окупованих районів Донецької та Луганської областей.


Завантажте дослідження в форматі pdf з Google Drive

Серед факторів, які сприяють збереженню та відновленню зв’язків загальними є прихильність до мирного шляху розв’язання конфлікту, готовність до компромісів задля досягнення миру, лояльне ставлення до працівників соціальної сфери, що залишились працювати на окупованій території, бажання миру, економічного розвитку та добробуту. 

Заважає збереженню зв’язків недовіра до дій органів влади щодо припинення конфлікту, уявлення про поступки в рамках врегулювання конфлікту, як про передумову подальшого розпаду держави, спекуляції політиків та медіа, поганий економічний стан, погана поінформованість щодо державної політики “реінтеграції” та діяльності профільних державних інститутцій, активне продовження бойових дій.

Дослідження виявило орієнтованість загалом на мирний шлях розв’язання конфлікту у вигляді пошуку можливих компромісів. 

Припинення бойових дій в абсолютній більшості випадків сприймається як безальтернативна передумова та умова для початку політичного врегулювання конфлікту.

Обговорення в рамках фокус-груп виявило достатньо широку готовність громадян до дискусії з приводу реалізації різних форм компромісів для організації повернення тимчасово окупованих територій під контроль України.

Було виявлено значні прогалини у комунікації між державними органами та громадянами щодо шляхів врегулювання конфлікту між Україною та Росією.

Особливо небезпечними для процесу врегулювання є ситуації, коли громадяни не лише не мають повноти інформації про рішення держави, а й надають цим рішенням абсолютно протилежного значення. Наприклад, політичні гасла щодо реінтеграції тимчасово окупованих територій окремими учасниками опитування трактувалися як заклики за відокремлення від країни тимчасово окупованих територій.

До факторів, які можуть сприяти збереженню зв’язків між українцями, за результатами дослідження, можна віднести такі:

  • запит на припинення активної фази конфлікту; 
  • проведення успішних системних реформ на загальнодержавному рівні; 
  • відмову від викривлення інформації і більш об’єктивну роботи ЗМІ в питаннях щодо Донбасу; 
  • відсутність серйозних упереджень щодо мешканців непідконтрольних територій. 
Респонденти робили акцент на необхідності впровадження гуманітарної та соціально-орієнтованої державної політики щодо жителів непідконтрольних територій у вигляді акцій, ініціатив, проектів, програм, які демонструватимуть відкритість держави до підтримання зв’язку з її громадянами.

Під час фокус-групових дискусій не було зафіксовано тенденцій до узагальнених звинувачень жителів підконтрольної чи непідконтрольної частини Донбасу у сепаратизмі, що важливо для зазначеної теми щодо збереження зв’язків.

Учасники дискусій у Донецькій та Луганській областях часом демонстрували значно більш критичні оцінки по відношенню до самих себе, аніж це звучало в інших областях. Учасники фокус-груп називали політиків та ЗМІ тими, хто створив та штучно поширював наявність нездоланних відмінностей між жителями різних регіонів.

Зокрема, в якості прикладу називали ідею з протиставленням Заходу України та Сходу від початку 2000 років. Такі звинувачення в бік українських політиків та ЗМІ лунали як на фокус-групах, що проходили на Сході, так і у фокус-групах, проведених на Західній Україні. 

В рамках дослідження також аналітики питали про відношення українців до так званого "закону про реінтеграцію Донбасу (Закон України "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях"). Виявилось, що учасники фокус-груп вагались з правильними відповідями про цілі та завдання документу. Журналіст Олексій Мацука продемонстрував ролик, який зробив він з колегами паралельно опитуючи людей на вулицях Києва, Авдіївки, Слов'янська та Маріуполя - що їм відомо про цей закон:Дослідження було здійснено за допомогою такого методу як фокус-групові обговорення. Це дозволило проаналізувати досвід окремих громадян України, їх мотивації, уявлення та погляди з різних питань. В ході дослідження було проведено 12 фокус-групових обговорень у 12 населених пунктах України. Населені пункти були відібрані таким чином, щоб максимально репрезентувати різноманітність країни. Зокрема, дослідження охопило такі пункти: У дослідженні взяли участь 96 респондентів. Вибірка респондентів була здійснена з метою якомога ширшого представлення різних соціальних груп. Під час формування вибірки були враховані такі критерії, як вік, тип зайнятості, представлення різних типів населених пунктів.

Фокус-групові дослідження були проведені компанією “GFK” в період з 27 березня по 1 квітня 2018 року.

“Кальміуська група” - це неформальне об’єднання українських аналітиків, мета якого - сприяння відновленню державного суверенітету на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Мотивація діяльності нашої Групи чітка і прозора – ефективно і професійно сприяти відновленню територіальної цілісності країни. Назва коаліції походить від назви річки Кальміус, яка об'єднує вільні і тимчасово окуповані райони регіону та символізує собою надію громадян з двох боків лінії розмежування на встановлення миру шляхом припинення міждержавного конфлікту і відновлення єдності України, законності і правопорядку на територіях, постраждалих від збройного протистояння.

Це дослідження було представлено ініціативою "Кальміуська група" в рамках проекту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI ІІ), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Проведення цього дослідження стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст продукції є винятковою відповідальністю "Кальміуської групи" та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Завантажте дослідження в форматі pdf з Google Drive

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

О ностальгии по СССР и региональных стереотипах среди жителей Донбасса

Аналитическое объединение «Кальмиусская группа» 6 сентября презентовало результаты третьей волны исследования под названием «Государственная информационная политика в условиях российской агрессии: региональный аспект» .

Реинтеграция Донбасса: Какие из партий «за»?

Украина вступает в предвыборную гонку. Уже через несколько месяцев начнется президентская, а затем парламентская кампания.

Что такое реинтеграция Донбасса?

Далеко не все украинцы понимают значение слова «реинтеграция» и знают содержание закона о восстановлении суверенитета на неподконтрольной территории Украины. Об этом свидетельствует исследование «Кальмиусской группы» . Участники фокус-групп не смогли объяснить, что означает термин «реинтеграция» и какое он имеет значение в контексте государственной политики в отношении неподконтрольной части Донбасса.